
Co warto zobaczyć w Zadarze – najciekawsze atrakcje
Pomysł na Chorwackie wakacje we wrześniu był idealny ponieważ Zadar był praktycznie pusty w porównaniu co się dzieje w wakacyjne miesiące. Według nas Zadar aż tak bardzo nie zachwyca w porównaniu z Szybenikiem czy Rovinji o których mówimy w kolejnych wpisach. Oczywiście można znaleźć perełki, które warto zobaczyć i spędzić trochę czasu w tym miasteczku.
Często Zadar jest właśnie pierwszym miejscem odwiedzin ponieważ niedaleko niego znajduje się lotnisko.
Jeśli podróżujecie własnym samochodem, to polecamy zaparkować na bezpłatnym parkingu, który znajduje się po przeciwnej stronie ulicy od Kauflanda. Z parkingu na stare miasto jest około 10 minut drogi na piechotę. Uważajcie na parkingi tylko zarezerwowane dla mieszkańców!
Zadar jest położony nad Morzem Adriatyckim i jest piątym miastem co do wielkości w Chorwacji. Ceny produktów są umiarkowane w zasadzie bardzo zbliżone do innych miasteczek.
Wybierzcie się na spacer i cieszcie się pięknymi uliczkami. Na jednym zdjęciu nawet zobaczycie śliczną galerię znajdującą się w kościółku!








Brama Lądowa – najpiękniejszy zabytek Dalmacji
Zwiedzanie Zadaru rozpoczęliśmy od Bramy Lądowej (Kopnena Vrata), która jest uznawana za najpiękniejszy zabytek w Dalmacji i faktycznie robi wrażenie swoim licznymi zdobieniami.
Przy samej bramie znajduję się mały, urokliwy port. Kiedy już znaleźliśmy się za murami miasta to rozpoczęliśmy zwiedzanie.


Kościół Św. Marii – najstarsza wieża w Dalmacji
Po przejściu zaledwie kawałku drogi naszym oczom ukazał się piękny Kościół św. Marii z romańską dzwonnicą z 1105 roku. Jest to najstarsza wieża tego typu w Dalmacji.
Został on wybudowany w 1066 roku jako klasztor Benedyktynek. Obecnie w Kościele można zobaczyć wystawę sztuki sakralnej – Złoto i Srebro Zadaru.




Kościół Św. Donata jako sala koncertowa
Idąc kawałek dalej można zobaczyć Kościół św. Donata. Kościół został zbudowany w IX w. i jest to najbardziej charakterystyczny zabytek w Zadarze. W kształcie przypomina rotundę. Obecnie dzięki doskonałej akustyce pełni funkcję jako sala koncertowa.
Na placu przed kościołek stoją liczne stoliki, gdzie można coś zjeść.


Katedra Św. Anastazji – najpiękniejszy budowla w Zadarze
Idąc dalej w uliczkę czeka nas zachwycająca romańska katedra św. Anastazji. Naszym zdaniem jest najpiękniejsza, a głównie dlatego, że ma dwa wspaniała okrągłe okna w fasadzie kościoła (rozety) oraz dzwonnicę z XIX wieku.
Warto wiedzieć, że ta wyższa, mniejsza rozeta jest starsza o kilka wieków od tej większej. Katedra została zrekonstruowana po II wojnie światowej.






Gdzie zjeść w Zadarze – słynna ulica Szeroka
Na pewno nie ominiecie głównego deptaka czyli ulicę Szeroką, powszechnie nazywany Kalalarga. Tutaj właśnie znajduje się centrum życia towarzyskiego Zadaru.
W tej okolicy można już zacząć się rozglądać za jakąś restauracją. My wybraliśmy restaurację w bocznej uliczce, która miała na zewnątrz stoliki. Byliśmy z dwoma psami więc lokalizacja nam odpowiadała. Zamówiliśmy risotto z grzybami, kalmary i pizzę 😊
A nawiązując do pizzy, która jest typowo Włoska i bardzo dobrze przygotowywana przez Chorwatów, a dzieje się to dlatego, że silny ślad historyczny w Zadarze odcisnęli Włosi. Jest to bardzo widoczne w lokalnej kuchni.
Zadar to skarbiec kultury i sztuki z niemal wszystkich okresów w historii dziejów świata!




Kościół Św. Chryzogona – patron Zadaru
Trochę dalej ukryty między uliczkami znajduje się Kościół św. Chryzogona – patrona Zadaru, gdzie można zobaczyć jego pomnik. Zaś wnętrze kościoła zdobią freski z XIII/XIV wieku oraz piękny barokowy ołtarz, który zdobią figury patronów miasta.






Atrakcje Zadaru dla dzieci i nie tylko
Morskie Organy – muzyka z wody
Musicie wybrać się w stronę promenady, gdzie zobaczycie i usłyszycie Morskie Organy. Takiego dzieła architektonicznego jeszcze nie widzieliśmy. Dokładnie wygląda to tak, że w chodniku są dziury z których wydobywa się dźwięk. Dzieje się to za pośrednictwem podwodnej instalacji rur przez które przechodzą fale morskie i tak powstaje muzyka. Fale nadają rytm dźwiękowi.






Pochwała Słońca – układ słoneczny
Pochwała Słońca znajduje się tuż obok Morskich Organów. Jest to instalacja imitująca cały układ słoneczny, składająca się ze szklanych płyt. Po zmroku cała płyta świeci się różnokolorowym światłem i jest dużą atrakcją dla zwiedzających.
Ale wiecie, co tak naprawdę nas zachwyciło, to ten widok ośnieżonych gór, które właśnie można zobaczyć w pobliżu Pochwały Słońca 🙂


Warto wiedzieć:
Wiele osób wybiera się do Zadaru z samego rana (7.00 – 8.00) na lokalny targ, gdzie można kupić ryby, owoce, warzywa czy pamiątki.
Koniecznie spróbujcie lokalnego sera Paski Sir, czyli ser z wyspy Pag. Jest on twardy i słony z mleka owczego. Za kilogram sera trzeba zapłacić około 280 kun. Ser ozdabia zdjęcie kobiety w czepku z charakterystyczną koronką z Pagu. Koronka została umieszczona na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Kolejnym ciekawą pamiątką jaką możecie kupić, to piernik Licitarsko Srce (czerwone serduszko) oraz liczne wyroby z fig. Dla koneserów lokalnych alkoholi proponujemy likier Maraschino i Kruskovac.
My nie pojechaliśmy na ten targ, ponieważ zrobiliśmy dość duże zapasy na targu w Biograd na Moru dzień wcześniej.
Jeśli macie więcej czasu udajcie się jeszcze na Plażę Borik jest to centrum rozrywkowo-plażowe Zadaru. Plaża jest główną plażą miejską i została wyróżniona Błękitną Flagą. Jest to typowa kamienista chorwacka plaża.
Na koniec warto dodać, że Zadar jest świetną bazą wypadową do Szybeniku, Parku Narodowego Krka oraz Primosten i wiele innych.
Jeśli podobał ci się wpis i chcesz być z nami na bieżąco, zajrzyj na nasz Instagram.
Leave a Reply