Szybenik w Chorwacji

with Brak komentarzy
Szybenik pomnik

Szybenik w jeden dzień, co warto zobaczyć

Szybenik w Chorwacji położony jest pomiędzy Splitem, a Zadarem, a niedaleko niego leży piękny Park Narodowy Krka, więc jest dobrym miejscem wypadkowym.

Urokliwa starówka Szybeniku od razu wpadła nam w oko. Jej zabudowa przypomina labirynt ciasnych uliczek z brukowanymi chodnikami.

Warto wiedzieć, że położony jest na wzgórzu, więc wszędzie znajdują się liczne schody.

Przemierzając kamienne uliczki zwróciliśmy uwagę na okiennice budynków, które są zielone co oddaje niezwykłego charakteru miasteczka.  

Zaś inną ciekawostkę architektoniczną jaką możecie napotkać zwiedzając miasto jest różowa kamienica w której znajduje się sklep ze słodyczami. Jest niezwykle urokliwa i robi wrażenie na tle szarych budynków.

Chorwacja jako sceneria dla serialu „Gra o tron”

Jeśli jesteście fanami serialu na platformie HBO „Gra o Tron” to z pewnością wiecie, że miasteczka w Chorwacji brały czynny udział w scenografii. Ostatnio Chorwacja przeżywa oblężenie fanów serialu.

Szybenik pojawił się w serialu jako miasteczko Braavos. Kilka scen zostało także nakręconych w twierdzy Świętego Jana oraz przed Katedrą św. Jakuba.

Może jak się dobrze rozejrzycie znajdziecie podobieństwa 🙂

Gdzie zjeść w Szybeniku – pyszna pizzeria

Jeśli zgłodniejecie to na pewno znajdziecie coś dla siebie. My byliśmy w małej knajpce na uboczu, gdzie nasze psy mogły odpocząć w zaciszu. Knajpka nazywała się The Spot Pizzeria & Osteria.

Jedliśmy pizzę, która była bardzo dobra, a największe zaskoczenie całego obiadu było Mohito, które w zupełności go nie przypominało, chociaż alkoholu nie pożałowali 😛

Najważniejsze zabytki Szybeniku

Katedra Świętego Jakuba

Do Szybeniku głównie przyjeżdża się zobaczyć dumę miasta Katedrę Świętego Jakuba. Katedra jest świetnym przykładem połączenia architektury gotyckiej i renesansowej, która powstała w 1555 roku.

Katedra znajduję się na liście światowego dziedzictwa Kultury UNESCO.

Posiada przepiękne zdobienia w postaci rzeźb, a szczególną uwagę przyciągają portrety 71 kamiennych płaskorzeźb ludzkich głów. Są one podobiznami mieszkańców miasta i odzwierciedlają autentyczne emocje ludzkie.  

Główny portal zdobi figura Chrystusa oraz 12 apostołów.

Katedrę zaprojektował i nadzorował budowę Giorgio Orsini (Juraj Dalmatinac). To właśnie jako pomnik możecie zobaczyć na placu tuż obok katedry. Pod jego działaniem katedra nabrała stylu gotyckiego. Po jego śmierci przejął projekt Niccolò di Giovanni Fiorentino i on nadał styl renesansowy.

Katedra w części uległa zniszczeniom w 1991 roku w trakcie wojny serbsko-chorwackiej. Po dzień dzisiejszy uznawana jest za jedną z najbardziej ciekawszych budowli w całej Europie. Głównie ze względu na jej kamienną konstrukcję i styl.

Pałac Rektoratów w Szybeniku

Naprzeciwko Katedry Świętego Jakuba na Placu Republiki Chorwacji znajduję się Pałac Rektoratów w którym odbywały się miejskie posiedzenia. Został on zbudowany w 1533 – 1536, a podczas wojny został zniszczony, a później odbudowany. Jego parter tworzy dziewięć półokrągłych arkad nad którymi wznoszą się kolumny z głowami lwów.

Może nie robi, aż takiego wrażenia jak dawniej, ale warto wejść na chwilę i bliżej poznać historię miasta. W muzeum można obejrzeć zbiór broni, mebli oraz zobaczyć dawniejszy wystrój wnętrz.

W Szybeniku można zwiedzić trzy twierdze, które górują nad miastem. My z racji tego, że byliśmy z dwoma psami nie wchodziliśmy do nich.

Najsłynniejsza plaża w Szybeniku

Spacerując po Szybeniku na pewno dotrzecie do promenady, gdzie znajduje się duży port. Wrażenie na nas zrobiły ogromne statki wycieczkowe, luksusowe łodzie i malutkie żaglówki.

Przy promenadzie można zjeść obiad w licznych knajpach z pięknym widokiem na morze.

Podążając wzdłuż deptaka na samym końcu znajdziecie plażę. Na plażę można przejechać samochodem ponieważ w pobliżu znajduje się duży parking.

Plaża Banj, to najsłynniejsza plaża w Szybeniku. Plaża jest dość duża, piaszczysta z pięknym widokiem na Szybenik i Kanał Św. Antoniego. Wokół plaży są liczne knajpki, gdzie można odpocząć przed upałem.


Jeśli podobał ci się wpis i chcesz być z nami na bieżąco, zajrzyj na nasz Instagram.

Zostaw Komentarz